Светлинната терапия може да подобри настроението на хората със сезонно афективно разстройство (SAD) в кратки зимни дни. Учените обаче досега не са разкрили напълно механизма на този процес.

Ново проучване на швейцарски учени под ръководството на Урс Албрехт от Университета във Фрибург, публикувано в списанието PLOS Genetics, установи, че благоприятните ефекти на светлинната терапия се дължат на активирането на гена за циркаден часовник Period1 в частта от мозъка, участваща в настроението и съня.

Албрехт и колегите му изследвали как нощната светлина влияе върху настроението на мишките. Те излагали животните на импулс светлина в различно време на нощта и след това ги тествали за депресивно поведение. Резултатите показали, че излагането на светлина в края на тъмния период (два часа преди настъпване на сутринта) има антидепресивни ефекти при животните.

Светлинният импулс активира гена Period1 в област на мозъка, наречена странична габенула, което е важно за доброто настроение, обясняват учените. В същото време използването на светлина по друго време не дава същия ефект. Отстраняването на гена Period1 довело до пълно отсъствие на положителния ефект на светлината върху мишки.