Особен вид слепоочна епилепсия е причина за смъртта на гениалния полски композитор и пианист Фредерик Шопен. Това разкритие направиха испански учени под ръководството на д-р Мануел Вергес Карунчо, основавайки се на факта, че музикантът цял живот е бил преследван от халюцинации.
Известно е, че полският пианист е починал през 1849 година на 39 години от болест на белите дробове, приличаща на кистозна фиброза – наследствено заболяване, предизвикано от генетична мутация. Испанските специалисти обаче поставили под съмнение тази версия.
Те проучили отчетите за натрапчивите видения, които посещавали композитора, съобщава ВВС. Неговата голяма любов – писателката Жорж Санд неведнъж разказвала за това, че Шопен имал халюцинации. А в писмо на Шопен до дъщерята на Жорж Санд, композиторът сам описва епизод, случил се по време на изпълнението на своята Соната в си бемол минор в Англия през 1848 година в частен салон. Според думите му от пианото започнали да излизат странни твари, което накарало музиканта да стане и в паника да напусне залата.
Редица психични и физични разстройства, включително и шизофренията, са съпътствани от халюцинации. По-често обаче те се появяват като натрапчиви гласове, а не като визуални образи, уточняват учените.
Испанските лекари допускат, че едно от най-достоверните обяснения за халюцинациите на Шопен е определен вид епилепсия. Причинените от нея пристъпи са в състояние да предизвикат странни видения и силни емоционални преживявания, приличащи на тези, които описвал самият Шопен.
Известно е още, че композиторът пиел настойка на основата на опиум, за да подтисне симптомите. Но опиумът е следствие, а не причина, тъй като виденията и халюцинациите поразили Шопен далеч преди да започне да пие настойката. Изследователите изключили също от списъка на диагнозите и мигрена с аура, тъй като виденията на композитора били прекалено чести за такава диагноза.