Гинко билобата не помага за укрепване на паметта и в борбата с деменцията, установиха американски учени. Растението, което досега се рекламираше като успешно средство за борба с умствени заболявания при възрастните, се оказа че е само евтина и безопасна хранителна добавка, която може да се приема заедно с други лекарства.
Единственото неуспоримо достойнство на гинко билобата е, че съдържа флавоноиди, притежаващи антиоксидантно действие. 
Досега се смяташе, че гинко билобата е способна още да защитава невроните на мозъка от увреждане, да предпазва от болестта на Алцхаймер и от деменции (старческо слабоумие). Американските учени обаче изясниха, че биологическите добавки, в чийто състав влиза и гинко билобата, влияят на паметта, вниманието и говора на възрастните хора толкова, колкото и плацебото.
Прието е да се смята, че гинко билобата нормализира мозъчно и коронарното кръвообращение, възстановява влошените от възрастови изменения памет, слух, зрение, говорни и двигателни функции, възстановява еластичността и здравината на съдовете и  притежава също така редица други лечебни свойства.  
Сътрудници от университета във Виржиния под ръководството на д-р Стивън де Коски се заели да проверят свойствата на това прочуто растение. Изследването продължило осем години, в него участвали над 3000 пациенти на възраст между 72 и 96 години. Учените установили, че основните показатели за умствените способности в групата, чийто участници получавали 120 мг гинко билоба два пъти дневно, и в плацебо-групата, практически не се различават. Резултатите от експеримента са публикувани в списанието на американската медицинска асоциация (the Journal of the American Medical Association).
При това изследване учените отчитали възрастта, пола, расата и образованието на пациентите. Заключението им било, че гинко билобата не защитава от умствени изменения, свързани с деменцията, и не е способна да спре процесите на стареене.