Развалената храна е замърсена с голям брой микроорганизми, които могат да причинят заболявания, включително рак. Руският онколог Суна Исакова от медицинската служба на СберЗдоровье разказва за това.

Най-опасен е афлатоксинът, който се произвежда от плесени от рода Aspergillus и има доказан канцерогенен ефект върху черния дроб, обяснява тя. Този вид гъби най-често се срещат в зърнените култури, фъстъците, лешниците и млякото от крави, хранени със зърно с лошо качество.

Токсинът попада в черния дроб през порталната вена, където уврежда ДНК на чернодробните клетки и причинява мутации, водещи до туморна трансформация на клетките, а острата интоксикация с афлатоксин може да бъде фатална, казва д-р Исакова.

Замърсяването на храната може да се случи преди, по време или след прибиране на реколтата. Спорите могат да се носят от насекоми, гризачи и птици. Поради факта, че външният вид на продуктите не се променя след заразяване, са разработени методи за откриване на токсина в тях и ако концентрацията му надвишава допустимата, партидата се унищожава.

В същото време е трудно да се контролира дребномащабното производство, поради което Световната здравна организация е разработила препоръки за предотвратяване на отравянето. Така че, трябва внимателно да проверявате пълнозърнестите храни и ядките за мухъл, да изхвърляте засегнатите, обезцветени и набръчкани. Ако е възможно, купувайте само най-пресните продукти, произведени в близост до точката на продажба, а не доставени чрез транспорт на дълги разстояния. Освен това си струва да се даде приоритет на добре известни производители при покупка. Важно е също да се спазват правилата за съхранение на храната и да не се съхранява твърде дълго.

Другите видове плесени нямат пряк канцерогенен ефект, но замърсените с тях храни също не трябва да се консумират. Ако се открият гъбичка в меките сирена и други млечни продукти, не г яжте! Не яжте също съмнителни конфитюри, хляб и хлебни изделия, готови ястия, месо и рибни продукти, а плодовете и зеленчуците мийте обилно с вода. Твърдите сирена, зеленчуците с ниско съдържание на вода и сушените меса могат да се ядат след отстраняване на плесенясалия слой, съветва експертът.