Край морето ли сте вече? Или „събирате тен“ в планината? Или пък ловите риба в реката? Където и да се намирате през отпускарския месец, внимавайте със слънцето, което става все по-агресивно. А ако прекалите с излагане под неговите лъчи, вижте съветите на нашия консултант за правилно поведение в такива случаи.

Слънчевото изгаряне се дължи на прекомерното излагане на ултравиолетова радиация – UVA и UVB лъчи, които предизвикват възпалителна реакция на кожата. Клиничната картина става видима най-късно до половин час. Най-голям е рискът при плажуващите, рибарите, работещите на полето. С по-висок риск са децата и хората със светла кожа. Това обяснява нашият консултант д-р Людмила Ранкова – алерголог и дерматолог.

При леки форми на изгаряне след дву-до шест часово излагане на слънце кожата се зачервява силно. При тежки форми на изгаряне по кожата може да се образуват мехури, получава се дехидратация, електролитен дисбаланс и инфекция.

Симптоми

Симптомите при изгаряне са втрисане, повишена температура, гадене, повръщане, грипоподобна симптоматика. При по-тежките случаи с образуване на мехури след 4-7 дни може да настъпи и излющване на кожата.

Какво да правите

При изгаряне трябва да правите хладни компреси на кожата с мека кърпа, напоена във вода или в мляко. Препоръчително е и внимателното намазване с охлаждащи кремове на базата на алое. Може да ползвате и овлажнители, за да дадете възможност на кожата да възстанови поне част от отнетата й от слънцето влага. Важно е също да пиете колкото може повече вода, която да компенсира дехидратацията.

Не търкайте зачервената кожа. Ако по нея се появят мехури, в никакъв случай не ги пукайте, предупреждава д-р Ранкова!

При по-силно неразположение е добре да приемете аспирин или друг болкоуспокояващ препарат, които ще потиснат болезнеността, оточността, ще намалят и риска от евентуално възпаление.

Кога да потърсите лекар

Незабавно трябва да потърсите лекар, ако изгарянето е тежко, изпитвате болка, имате главоболие, гадене или повръщане, получите припадък. Лекарска помощ е нужна и ако се влоши придружаващото ви заболяване, като диабет, високо кръвно, сърдечно или бъбречно заболяване.

Лекарят вероятно ще ви предпише кортикостероиди. Ако прецени, ще ви препоръча и локални кортикостероиди с по-слаб ефект. А ако се наложи, ще използвате и силни болкоуспокояващи.

Ако изгарянето е придружено с мехури, има риск от инфекция. Тогава се налага използването на локални или системни антибиотици.

Последващи грижи

Когато вземате душ, не насочвайте потока вода директно към засегнатата област. Избягвайте ароматизирани сапуни, козметика, парфюми и т.н. Уверете се, че изгорялата зона е добре навлажнена, за да предотвратите образуването на струпеи.

Избягвайте излагането на слънце, докато кожата ви се лекува! За да избегнете повторно слънчево изгаряне, носете широкопола шапка и леки дрехи от естествени материи, които да покрият засегнатата кожа.