Ново изследване дало основание на израелски учени да съветват при диабет в никакъв случай да не пропускаме закуската. И въобще болните от така наречената захарна болест трябва строго да се придържат към хранителния си режим, съветват учените от страниците на списание Diabetes Care.

Изследването е проведено в университета в Тел Авив и доказва, че пропускайки закуската, хората с диабет тип 2 могат да нарушат нивото на кръвната си захар за цялата останала част от деня.

По време на клиничните изпитания израелските изследователи открили, че когато хората с диабет тип 2 не закусват, нивото на кръвната им захар по време на обедната почивка е с 37% по-високо, отколкото в дните, когато те закусват добре.

Закуската е от огромно значение при хората от западните общества, които напоследък имат навика да я пропускат, коментира проф. Даниела Якубович, ръководител на екипа.

Високото ниво на захар в кръвта веднага след приема на храна е тясно свързано с бързите темпове на смъкване на функциите на бета-клетките. Това са тип клетки в задстомашната жлеза, които произвеждат инсулин – хормонът, необходим на организма да използва ефективно въглехидратите в храната като гориво. Високите пикове на нивото на кръвната захар са свързани също с повишения риск от развитие на по-ранни усложнения на диабета като сърдечните заболявания.

Неотдавна израелски учени от същия университет доказали, че внушителната закуска и по-лекият обяд могат да са полезни инструменти за контрол на кръвната захар при диабет. В изследване, публикувано в списание Diabetologia, учените открили, че хората с диабет тип 2, които изяждали по-обилна закуска и лек обяд, задържали показателите на кръвната захар относително в нормата.