Учени от Масачузетската болница (MGH) са открили пигментационен механизъм, който може да затъмни цвета на кожата на човек, действайки като естествен ултравиолетов (UV) филтър. Биологичният процес се медиира от ензима NNT, който играе ключова роля в производството на меланин (пигмент, който предпазва кожата от вредните UV лъчи), който, ако бъде потиснат с локално лекарство или мехлем, може потенциално да намали риска от рак на кожата. Учените споделят своите наблюдения в списание Cell.

Предположихме, че ензимите, които произвеждат меланин чрез окисляване на аминокиселината тирозин в меланозомата, се регулират до голяма степен от генната експресия, казва Дейвид Фишър, съавтор на статията.

Оказало се обаче, че количеството произведен меланин се регулира до голяма степен от съвсем различен химичен механизъм. Той може да се свърже с ензим в митохондриите и е в състояние да промени пигментацията на кожата.

Това е ензимът никотинамид нуклеотид трансхидрогеназа или NNT. Изследователите установили, че локалното приложение на NNT инхибитори с ниско молекулно тегло води до потъмняване на човешката кожа, докато мишките с намалена функция NNT показват повишена пигментация на козината. За да тестват откритието си, те изложили кожата на ултравиолетова светлина и установили, че по-тъмните пигментни проби наистина са защитени от увреждане на ДНК, предизвикано от ултравиолетови лъчи.