Често лекарите използват кръвни тестове, за да проверят за биомаркери на дадено заболяване: антитела, които сигнализират за вирусна или бактериална инфекция, или цитокини, показателни за възпаление, наблюдавано при състояния като ревматоиден артрит и сепсис.

Биомаркерите обаче присъстват не само в кръвта. Американски учени от инженерното училище McKelvey от Университета във Вашингтон в Сейнт Луис са разработили пластир с микроигли, която може да бъде прикрепена към кожата, за да улови биомаркери. Разработката се характеризира с безпрецедентна чувствителност.

Тази технология е евтина, лесна за използване от лекаря или пациента и може да премахне необходимостта от инвазивни кръвни изследвания. Разработката е представена по-подробно в списанието Nature Biomedical Engineering.

Откриването на биомаркери с тези пластири с микроигли е подобно на кръвен тест. Микроиглите ги улавят от течност, която заобикаля клетките в кожата, наречена дермална интерстициална течност (ISF). След като биомаркерите бъдат уловени, те се откриват с помощта на флуоресценция.