По време на големите жеги специалистите препоръчват да включим в менюто си повече пикантни храни. Те охлаждат организма, ускоряват обмяната на веществата средно с 20%, изгаряйки калории за сметка на генерираната топлина и укрепват имунната система, съобщава The Daily Mail.

Лютивостта на чушките, например, се дължи на капсаицина в тях. Той се присъединява към рецепторите TRPV1 в устната кухина, които изпращат до мозъка предупреждаващи сигнали за опасното повишаване на температурата. Но на вкусовите рецептори капсаицинът не влияе. Тези рецептори не са предназначени за откриване на капсаицина. Те са призвани да предпазят човека от изгаряния. Автоматично при контакт с остри съединения тялото започва да се охлажда – да се поти, да насочва кръвта към лицето и стимулира сълзоотделянето.

Независимо от неприятните усещания, след пикантна храна някои хора дори усещат еуфория, тъй като капсаицинът предизвиква отделянето на ендорфини - които понижават болката и дават усещането за щастие, както и допамин – стимулиращ системата за награди. Истина е обаче, че с времето човек става по-малко чувствителен към лютото.

Капсаицинът е способен да намали и апетита. Изследвания доказват, че добавяйки към храната на доброволци пикантен сос, те изяждали средно по 200 калории по-малко от обичайното.

Основен източник на капсаицин в лютите чушки са витамините А и С, съдействащи за укрепване на имунитета. Пикантните продукти произвеждат и антимикробен и потивовъзпалителен ефект, подобно на ибупрофена, уточняват учените.