Нормалното систолично кръвно налягане за жените е 110, а за мъжете - 120 милиметра живак (mmHg). Това сочат резултатите от проучване на американски изследователи от Медицинския център Cedars Sinai, публикувани в списание Circulation.

Досега е общоприето, че систоличното кръвно налягане от 120 милиметра живак е горната граница на нормата за възрастни. Хроничното превишаване на тази прагова стойност показва наличието на хипертония - ключов рисков фактор за инфаркт, инсулт или сърдечна недостатъчност. Нови данни от кардиолога Сюзън Ченг и нейните колеги предполагат, че 120 милиметра живак е горната граница на нормата само за мъжете.

Учените стигнали до този извод, след като анализирали резултатите от измерванията на кръвното налягане при повече от 27 хиляди души, 54% от които били жени. Оказало се, че за жените горният праг на нормата е систолично налягане от 110 милиметра живак. Най-високото налягане, хронично по-високо от тези цифри, е свързано с повишен риск от всички видове сърдечно-съдови заболявания при жените.

В предишното си проучване Чен и нейните колеги установили, че женските кръвоносни съдове стареят по-бързо от мъжките кръвоносни съдове.

Това откритие, както и новите данни, потвърждават съществуването на биологични и физиологични различия между половете, а също така обяснява защо жените са по-податливи от мъжете на определени видове сърдечно-съдови заболявания и тези заболявания се появяват при тях в различни периоди от живота, обяснява Чен.

Нашите констатации показват, че един-единствен сляп подход за измерване на кръвното налягане може да навреди на здравето на жените. Ние вярваме, че медицинската общност трябва да преразгледа настоящите насоки за натиск, казва Чен.