С напредъка на медицината ставаме свидетели как диагнозата рак от обреченост все повече се превръща в хронично заболяване, подлежащо на контрол. Доколко нашите лекари са в състояние да контролират опасното заболяване и защо има българи, които предпочитат лечение навън?

Съществува тенденция за нарастване на онкологичните заболявания и към 2030-та заболеваемостта и смъртността от тях се очаква да е двойна. Какви са основните фактори за това и какви трябва да са стратегиите ни за превенция?

Факторите, водещи до нарастване на заболеваемостта и смъртността от онкологични заболявания са комплексни, казва д-р Александър Герасимов от УСБАЛ по онкология, цитиран от medicalnewsbg.

Като основни могат да се посочат наследствеността, обкръжаващата среда с всички дебнещи вредности, както и разбира се, начинът на живот. Някои от тях можем да ограничим (като тютюнопушенето например), но други не могат да бъдат избегнати.

Затова единствената ефективна стратегия за справяне с този все по-сериозен проблем, е ранната диагностика и лечение. Това би могло да стане възможно чрез масови скринингови кампании – въпрос на национална политика, и би трябвало да се счита за приоритет. Защото ракът не е страшна диагноза, когато е уловен и лекуван в първи стадий и в много случаи може да бъде излекуван. Не така са нещата обаче, в четвърти стадий.

Онкологичните заболявания нарастват, но медицинската онкология не е в програмата на медицинските университети, признава д-р Герасимов. За съжаление, това е голям недостатък на учебната програма по медицина в страната ни и по мое мнение ощетява младите лекари , независимо дали ще решат да се занимават с медицинска онкология след завършването си, казва онкологът.

Във всяко направление на медицината се срещат пациенти с диагноза рак. Съответно всеки лекар би трябвало да е наясно с основните положения в медицинската онкология, за да не пренебрегне във всеобщия страх от тази диагноза ползи за пациента. От друга страна, неизучаването на медицинска онкология прави българския дипломант по медицина неконкурентноспособен на западните му колеги.

Медицинската онкология е една от най-бързо развиващите се и динамични медицински специалности. Ежедневният поток от нова научна информация дава възможност всеки да открие своето поле на интерес в академичните среди.

С напредъка на медицината ставаме свидетели на това диагнозата рак от обреченост все повече да се превръща в хронично заболяване, подлежащо на контрол. Всичко това мотивира както млади, така и колеги с опит и в други специалности, да се насочат към медицинската онкология, категоричен е д-р Герасимов.