Повече от една трета от разпространените плъхове по виетнамските пазари и всеки шестнадесети бамбуков плъх са носители на различни щамове коронавируси, откриха зоолози от САЩ, Австрия и Виетнам. Екипът зоолози провел мащабно „преброяване“ на вирусите, открити в дивите животни, които могат да бъдат закупени на пазарите на Виетнам и заключил, че тези животни могат да станат източник на епидемии в близко бъдеще.

В същото време изследователите отбелязват в уебсайта bioRxiv, че делът на заразените животни расте бързо, докато те се движат по търговската верига от улавянето им до попадането в ресторантите. Учените препоръчват да се въведат редица ограничения за улавяне, продажба и транспортиране на диви животни.

Учените, работещи под наблюдението на Аманда Фине, заместник-директор на Американското дружество за опазване на природата, са събрали над две хиляди кръвни проби и секрети от повече от хиляда гризачи и триста прилепи. Животните са отглеждани в десетки специални ферми, а също така са били уловени и в природата.

Проучвания били проведени и на 70 виетнамски пазара, където прилепи, плъхове, дикобрани и някои други гризачи, които се считат за деликатес във Виетнам, се продават за най-скъпите ресторанти.

В пробите веднага били открити шест вида коронавируси, както и близки роднини на причинителите на обикновената настинка – алфакоронавируси и бетакоронавируси, които включват SARS-CoV-2.

Различни щамове на коронавирус присъствали на всички 24 доказани пазара на месо, където се продават живи гризачи. Те били открити и в шест от десет животновъдни ферми, както и в 94% от фермите, произвеждащи торове от изпражненията на прилепи.

Но най-често коронавируси са открити при обикновените плъхове. Всяко трето животно е носител на поне един вид коронавирус. И ако по време на залавянето около една пета от гризачите са били носители на вируси, то до момента, в който са доставени в ресторанта, половината от плъховете вече са били заразени.

Подобни резултати били получени и при проучвания на дикобрани, бамбукови плъхове и прилепи. Делът на заразените индивиди варира от 6% за гризачите и около 70% за прилепите. Това е значително по-високо от наблюдаваното в други страни от Източна Азия.

Припомняме, че за първи път учените започват да говорят за коронавирусите още през 1965г. Оттогава четири коронавируси са навлезли в човешката популация. Коронавирусът, причиняващ COVID-19, е петият. Този коронавирус досега е заразил повече от седем и четвърт милиона души в света. Според Института Джон Хопкинс, повече от 410 хиляди души са станали жертва на коронавирусна инфекция. Това е сравнимо с населението на Бруней.