Множество изследвания показват, че млечнокиселите храни пречат за образуването на остеопороза и хипертония; поддържат стабилна телесната маса; влияят благотворно на човешкия организъм при сърдечно-съдови заболявания, захарен диабет тип 2 и митаболитен синдром (синдрома на резистентност към инсулина).
Млякото и останалите млечни храни като сиренето, изварата, йогуртът са богати на полезни хранителни вещества. Употребата на млечни продукти попълва запасите от витамини в човешкия организъм, като калций, калий, магнезий, цинк, желязо, рибофлавин (витамин В2), витамин А, фолат (сол на фолиевата киселина), витамин Д. Такива млечни продукти като сиренето и йогуртът обогатяват организма на възрастния човек с четири от седемте изброени хранителни вещества – калций, калий, магнезий и витамин А. Детският организъм е обезпечен с три от тези полезни вещества – калций, калий, магнезий.
 
Млечните храни правят костите здрави

Достатъчната употреба на млечнокисели храни помага да съкратите риска от поява на остеопороза. Заболяването, свързано със загуба на костна маса ни застига след 50 години, а 80% от болните от остеопороза са жени.
Калцият и витамин Д помагат за съхраняване на костите здрави. Както е известно 99% от запасите от калций в организма ни се съхраняват в костите, а витамин Д повишава усвояването на калция.
Другите полезни вещества в млечнокиселите продукти подобряват общото състояние на организма: протеините, фосфора, магнезия, калия, цинка и витамините А, С и К.
Балансът на взаимодействие между белтъка и калция в млечните продукти влияе положително на костната маса.
Всекидневно се препоръчва да употребявате не по-малко от 3 порции млечни храни (обезмаслени или с ниско съдържание на мазнини), като мляко, сирене, извара и йогурт. За да попълните запасите от калций, достатъчно е да изпивате по 3 чаши мляко на ден.

Млечните продукти понижават и регулират кръвното

Много са страдащите от хипертония, която повишава риска от сърдечно-съдови заболявания и инсулт.
Последните научи изследвания сочат, че полезните вещества в млечнокиселите храни помагат за нормализиране на кръвното налягане.

Млечнокиселите продукти помагат да отслабнем и задържим нормално тегло


Последните научни изследвания доказаха, че жените, които между 18 и 30 годишна възраст ядат не по-малко от 3 млечни продукта дневно (което прави между 1000 и 1400 мг млечен калций) по-трудно напълняват. При редовна употреба на млечни продукти организмът образуват по-малко мазнини.
Доказано е също, че хранителните вещества калций и витамин Д, които се съдържат в млечните продукти, помагат да се предпазим от натрупване на излишни килограми и да поддържаме нормално тегло.
По данни от наскорошно изследване жените с наднормено тегло, които ядат над 800 мг млечни продукти дневно, започват да смъкват килограми след 15-та седмица от включването им в менюто. 
Нормалното състояние на кожата зависи от микрофлората на червата. Оптималното количество зеленчуци и млечнокисели продукти са в състояние да осигурят нормална микрофлора.
 
Млечните продукти се борят със заболявания на сърдечно-съдовата система

Млечните продукти са богат източник на добър холестерол и мазнини с високо съдържание на наситени киселини, благодарение на което те понижават риска от развитие на сърдечно-съдовата система.
Наравно с калция и витамин Д, в борбата срещу сърдечно-съдовите заболявания участват и такива хранителни вещества, като биологично активните пептиди и конюгираната ливолова киселина.
Всекидневната употреба на млечни продукти влияе положително на рисковите фактори при сърдечно-съдовите заболявания – индекс на телесната маса, систололично кръвно налягане и нивото на холестерол в кръвта.

Намалява риска от поява на метаболитен синдром

Последните епидемиологични изследвания показват, че употребата на необходимото количество млечни продукти съкращава риска от появата на метаболитен синдром (тоест синдрома на резистентност към инсулина).

Млечнокиселите продукти намаляват риска от ракови заболявания

Линолевата киселина, влизаща в състава на млякото, съкращава развитието на тумори на млечните жлези. Жените, у които след менопауза се наблюдава високо ниво на линолиева киселина в кръвта и в мастните тъкани, имат по-малък шанс да заболеят от онкологични заболявания.
Високият процент на летален изход при ракови заболявания на дебелото черво днес е факт. Употребата на млечни продукти съкращава с 40% риска от поява на колоректален рак както при жените, така и при мъжете.

Слънчевият витамин в състава на млечните продукти

Витамин Д е много важен за строежа и здравината на костите и на зъбите. Обикновено организмът сам изработва витамин Д, когато обаче човек се намира на слънце. С възрастта способността за изработването му от организма ни обаче намалява, заради което е необходимо да си го набавяме чрез храната. Богат източник на витамин Д е млякото. Сиренето, йогуртът, сладоледът са по-малко витаминизирани от него.
За да запазите добро здраве, трябва просто всеки ден да пиете задължителните 3 чаши мляко, или да изяждате по 3 порции пълноценни киселомлечни продукти – сирене, йогурт и извара.