Ако жената гледа снимка на своя любим, активността на болковите центрове спада. Чувството на влюбеност не само може да намали чувствителността към болката, но и да създаде чувство за безопасност, действайки на съответните мозъчни участъци, обясняват американски учени от Калифорнийския университет.
В изследването им участвали 17 жени, които по време на експеримента имали дългогодишна интимна връзка. Те трябвало да гледат снимки на партньора си, на непознати хора и на неодушевени предмети. Едновременно участничките в експеримента получавали болкови електрически импулси, намиращи се в магнитно-резонансен томограф. Жените трябвало да оценяват по 20-балната система по скалата на болковите усещание на всеки импулс. Оказало се, че най-малка болка изпитват, когато получават ударите, гледайки снимката на своя партньор.
Анализът на направените томограми показал, че при тези удари активизацията на болковите мозъчни центрове частично се повлиявала от повишението на активността във вентромедиалната префронтална кора – участъкът на мозъка, отговарящ за чувството за безопасност. Освен това когато жените гледали снимката на своя любим, спадала активността на дорзалната предна част на поясната извивка, където се формират стресовите реакции.
Станало ясно още, че колкото по-дълго е влюбена жената, толкова по-силен е обезболяващият ефект от нейната влюбеност.