Около половината от меломаните чувстват студени тръпки, когато слушат любимата си музика. Френски невролози са използвали ЕЕГ, за да разберат с кои области на мозъка е свързан този отговор. Резултатите от изследването им са публикувани в списание Frontiers in Neuroscience.

Екипът на Тибо Шабейн от Университета на Бургундия Франш-Конте в Безансон извършили ЕЕГ (електроенцефалография) на 18 французи, които редовно изпитват студени тръпки, докато слушат любимите си музикални произведения. Във въпросника те били помолени да посочат кога изпитват студени тръпки и да оценят удоволствието си.

Когато участниците изпитвали студени тръпки, учените засекли определена електрическа активност в орбитофронталната кора (регион, участващ в емоционална обработка), аксесоарната двигателна област (област на средния мозък, участваща в контрола на движението) и десния темпорален лоб (област на мозъка, участваща в обработката на слуха и възприемане на музиката). Тези области работят заедно за обработка на музиката, задействане на системата за възнаграждение на мозъка и освобождаване на допамин. В комбинация с приятното очакване на любима част от песента или мелодията, това предизвиквало настръхване.

Фактът, че можем да измерим този феномен с ЕЕГ, отваря възможности за изучаване в други контексти, в по-естествени сценарии и в рамките на групи, отбелязва Шабейн. Това е добра перспектива за изследване на музикалните емоции. Най-интригуващото е, че изглежда музиката няма никаква биологична полза за нас. Влиянието на допамина и системата за възнаграждение върху обработката на музикалното удоволствие и предвиждането на допълнителни ноти предполага функция за оцеляване, коментира ученият.