Новите препоръки на Американския колеж по радиология последваха предупреждението на нашият консултант мамологът д-р Петър Свещаров. Още миналата година той съобщи на младите жени чрез нашето онлайн списание, че заболяването от рак на гърдата се “подмладява” и им препоръча да тръгнат на прегледи след 25-30 годишна възраст.
Днес американските учени правят същото. Прегледи за рак на млечната жлеза трябва да се правят всяка година, но жената не бива да чака да стане на четирийсет, се казва в научното съобщение, публикувано в списание “Journal of the American College of Radiology”. Особено внимателни трябва да са жените, които попадат в рискова група за развитие на рак на гърдата – те трябва да започнат редовни изследвания от 25 годишна възраст, категорични са учените от Американския колеж по радиология (ACR).
ACR е крупна научно-изследователска медицинска асоциация за лечение на онкоболни с методите на лъчетерапия, рентген- и радиоизотопна диагностика, и процедури, основани на лъчевата терапия. Мисията на ACR е да повишава качеството и достъпността за лечение на болни, страдащи от онкологични заболявания и да развива радиологията като наука.
Лекарите обикновено препоръчват редовните изследвания за ранно откриване на рака на млечната жлеза (скрининг) да се правят от 50-годишна възраст нататък. Изследвания, като мамография, магнитно-резонансова томография и ултразвуково изследване на тъканите на млечната жлеза доскоро се препоръчваше да се правят през две години.
Резултатите от няколко клинични изпитания обаче, проведени в Европа и в Северна Америка, в които участвали над 500 хиляди жени показали, че при провеждане на скрининг в по-ранна възраст, смъртността от рак на гърдата е намалял с 26%.
Необходимо е да се помни, че мамографията е единственият метод на изследване, чието провеждане може да намали смъртността от рак на гърдата. Тя позволява да се диагностицира заболяването в по-ранен стадий, казва един от съавторите на новите препоръки д-р Керъл Ли от Онкологичния център в Ню Йорк. От 1990 година насам, прилагайки мамография, успяхме да намалим смъртността от рак на гърдата с една трета. Това е голям успех на съвременната медицина. Сега разработваме и други нови методи, които позволяват откриването на рак на гърдата в още по-ранен стадий, добавя тя.
Американският колеж по радиология призовава към по-навременно прилагане на тези препоръки. Специалистите подчертават, че ранното начало на скрининга на рак на гърдата е крайно необходимо, тъй като заболяването значително се е “подмладило” през последните години.