Международен екип учени от Университет в Йейл и Медицинският университет в Сапоро са тествали нов метод за лечение на наранявания на гръбначния мозък. Учените се интересували от безопасността и наличността на техника. Експериментът им включва 13 пациенти с трайно, непроникващо увреждане на гръбначния мозък, което обикновено се случва в резултат на падане от височина няколко седмици преди началото на лечението.

В резултат на травмата е имало загуба на двигателна функция, чувствителност на тялото, нарушаване на работата на червата и пикочния мехур. Всички пациенти са получили мезенхимни стволови клетки, получени от техния собствен костен мозък. Тези клетки могат да се трансформират в различни видове клетки, включително неврони, съобщават учените.

При 12 от 13 пациенти, в рамките на шест месеца след въвеждането на стволови клетки, се наблюдавало значително подобрение в състоянието им. Петима пациенти показали подобрение в рамките на един ден, докато останалите ключови функции на нервната система, включително способността да ходят и да движат ръцете си, започвали да се възстановяват през първите седмици след терапията. Важното е, че не са регистрирани странични ефекти.