Зеленият традиционно се счита за по-полезен, тъй като източната култура за пиене на чай почита повече зелените сортове. Но не е толкова просто. Черният и зеленият чай са едно и също растение, но с различни форми на ферментация. Именно във ферментацията се крият различните ефекти на чая върху тялото. Единият от тях е показан за пациенти с хипертония, а другият за пациенти с хипотония.

Лечебната сила на чая е, че съдържа алкалоиди и антиоксиданти. Ако с последните всичко е повече или по-малко ясно, тогава ефектът на алкалоидите върху тялото е по-сложен.

Най-известният алкалоид е кофеинът. Други, съдържащи се в чая - теобромин, нофилин, хипоксантин и параксантин, са антагонисти на кофеина. Когато чаят навлиза в тялото, кофеинът първи влиза в играта, но ефектът му не трае дълго, тъй като алкалоидите антагонисти имат обратен ефект - намаляват съдовия тонус, успокояват и понижават кръвното налягане.

Черен чай - за хипотоници

Ферментацията, през която растението преминава преди да се превърне в познатия ни добре черен чай, ни позволява да запазим редица витамини и съединения, които осигуряват стабилен ефект на кофеина. Поради това черният чай поддържа съдовете тонизирани по-дълго, той е идеален за пациенти с хипотония.

Зелен чай - за хипертоници

Действието на кофеина в зеления чай се проявява бързо, а действието на антагонистите е по-драматично, така че зеленият чай не повишава налягането за дълго.