Колкото и странно да е, някои плодове и зеленчуци могат да действат също както и лекарствата ви! Тъкмо заради това трябва да се консултирате с лекаря си, който единствен ще прецени дали не дублирате лекарства и храни. Към други пък просто организмът ви има непоносимост. Но и това е преодолимо, ако знаем как да ги консумираме или с какво да ги заменим. Така, че да наваксаме успешно витаминната им стойност.

Грейпфрут
Ако пиете препарати, понижаващи кръвното, антидепресанти или сънотворни, грейпфрутът може да встъпи в реакция с тях и в резултат да се появят непредсказуеми последствия.
Плодът е богат на витамин С и на калий. Затова не се лишавайте от качествата му, а просто го заменете с портокал и лайм.

Зеленчуци
Ако имате чувствителни и крехки зъби, то първото нещо от което трябва да се откежете, са суровите зеленчуци, тъй като и те, и някои от плодовете се дъвчат трудно. Но не забравяйте за витамините и целулозата, които се съдържат в тях. Затова използвайте зеленчуците за приготвяне на супи и рагу.
Или пък ги изстисквайте на сок.

Фасул
Много хора се отказват от фасула заради повишеното газообразуване и издуването на корема. Бобовите обаче са отличен източник на целулоза, желязо, белтък и са с ниско съдържание на мазнини. Старайте се да ги въвеждате в менюто си постепенно. Ако това не ви устройва, приемайте специални препарати, понижаващи газообразуването, но в никакъв случай не се отказвайте от тези храни.

Алкохол
Умерената употреба на алкохол понижава риска от сърдечно-съдови заболявания. С напредване на възрастта обаче, алкохолът влияе на здравето, като:
- помага да заспите, но не помага да се наспите добре;
- повишава кръвното;
- предизвиква хипогликемия у диабетиците;
С възрастта се увеличава количеството на предписваните препарати, някои от които категорично не бива да се приемат заедно с алкохола, затова винаги се консултирайте с лекар.

Кофеин
Кофеинът е психостимулатор, който оказва влияние върху хората по различен начин. Най-често действието му се проявява с увеличаване честотата на сърдечните съкращения. Като психостимулатор кофеинът нарушава съня и може да предизвика тревога и безпокойство. При рязко спиране на кофеиновите напитки обаче, може да се появи главоболие, а понякога и гадене и повръщане. Затова преминавайте към тях постепенно.
  
Месо
Месото е отличен източник на белтъчини и мазнини. Постното месо се дъвче по-трудно и е по-непривлекателно на вид, затова хората често избират фаст-фудът. Не забравяйте обаче, че докато хамбургерите съдържат до 20-30% мазнини, в постното месо те са само 10%.
Затова ако ви е много трудно да го дъвчете, просто го заменете с риба.

Сол
Ако сте преминали 40-те или сте в рискова група заради сърдечно-съдови заболявания, трябва да ограничите употребата на готварска сол до 1500 мг дневно, а в идеалния случай – въобще да се откажете от нея.
Всички добре знаем, че излишъкът на сол задържа течностите в организма и повишава кръвното, което пък води до риск от инфаркт или инсулт. Главни източници на сол са обработените и замразени продукти. Затова при покупката на такива храни, внимателно четете етикета, като обръщате внимание на натрия в тях.

Кръстоцветни зеленчуци
Към тях се отнасят бялото, цветното и брюкселското зеле, карфиолът, броколите и някои други растения. Те предизвикват повишено газообразуване, но пък са богати на много витамин С, бета-каротин, целулоза и желязо.
Предимството им е, че намаляват риска от развитие на някои онкологични заболявания. Ако обаче се страхувате от повишаване на метеоризма, въвеждайте ги в менюто си постепенно или се въоръжете с препарати срещу повишено газообразуване.

Плодове
Свежите плодове са източник на множество витамини, затова не бива да се ограничавате от тях. Ако ви е трудно да ги дъвчете, пробвайте с консервиране, но с минимално количество захар. Или яжте меки плодове, като банани, диня и горски видове, които може да смесвате в плодови салати.

Свежи кълнове
Соевите, люцерновите и детелиновите кълнове са богати на витамини от група В. За тяхното прокълване обаче са необходими топлина и влага, което от друга страна е благоприятна среда за размножаването на бактерии.
Имунната система на възрастните хора отслабва, затова трябва много внимателно да употребяват свежите кълнове. А най-подходящият начин е като ги прекарват през термична обработка.