Учени от Калифорнийския университет го потвърждават. Те оценявали паметта на 20 студенти, които изучавали два PDF-файла (файл А и файл Б), пише Zee News. Във всеки файл имало по 10 думи. Участниците разглеждали думите от файл А в продължение на 20 секунди, преди да го затворят. После отваряли файл Б и четели думите в него в продължение на други 20 секунди.  След това те веднага възпроизвеждали думите, като запомнили от файл Б. Едва тогава учените проверявали колко думи студентите са запомнили и от файл А.

В половината случаи участниците трябвало да запазят файл А в определена папка. Учените забелязали, че студентите запомняли повече думи от файл Б, ако запазват файл А, а не просто като го закриват, защото това им давало време да забравят информацията от първия файл.

Изводът на учените е, че забравянето често е полезно за паметта, тъй като помага да се запомня повече нова информация.

Преди няколко месеца бе публикувано изследване на американски учени за това, че при хората с лошо състояние на сърдечно-съдовата система рискът от развитие на когнитивни проблеми е повишен. Това се отнасяло и за обучението, паметта и гладкостта на речта.