Желирани мечета, в чийто състав влиза не само хранителен желатин, но и микроелектроди, успяха на отпечатат на 3D принтер немски учени от Мюнхенскиия техническия университет.

Важно за функциите на сензорите, които могат да регистрират сигнали, излъчвани от мускулите, сърцето или главния мозък, е наличието на мека основа – в дадения случай при попадане в организма те ще предизвикват възпалителни и други негативни реакции.

Учените направили проучване за подходящ за създаването на сензори мек материал, включително и полидиметилсилоксан, агарозен и желатин с различна твърдост. Всеки от тези материали се оказал пригоден за такива цели. Учените се спрели на желирани мечета, в чийто състав освен хранителният желатин вкарали и микроелектроди.

Засега експериментите се провеждат само лабораторно върху клетъчни култури, но в перспектива такива сензори ще могат да се използват и в клиничната практика, уверяват учените. Според тях желираните сензори може в бъдеще да се прилагат с най-различни цели, включително и като кардиостимулатори.

Предстои авторите да започнат работа в няколко направления едновременно – да се опитат да отпечатат по-сложни обекти, както и да демонстрират как попадането на такива сензори в организма не предизвикват усложнения или негативни реакции.