Едно от усложненията при свинския грип е грипният отит. Той започва с болки и шум в ухото, и с появата на мехурчета, пълни с кръв. Тези мехурчета могат да са разположени по кожата на ушния канал или по тъпанчето. Изключително болезнени са, но от няколко часа до половин ден могат да се спукат. 
Важно е да се знае, че грипният отит е възможно да се появи като усложнение, но може и да е само еквивалент на грипа, без да ги има останалите съпътстващи симптоми, като температура, суха кашлица, болки в мускулите.
Понеже болките са много силни, веднага трябва да се потърси помощта на лекар. Той ще предпише антибиотик, капки за уши и обезболяващи. Антибиотикът обаче не е необходимо да се дава при всички случаи. Той се препоръчва само, когато се появи температура и отитът стане гноен.
Когато мехурчето (мехурчетата) се пукне, то започва да отича и болният се плаши, че от ухото му тече кръв. Това не е опасно, защото с него може да приключи заболяването. И когато на мястото на мехурчето се появи коричка - отитът си е отишъл. 
Ето защо ако при прегледа се окаже, че тъпанчето е сравнително чисто, антибиотик не се препоръчва. Ако обаче тъпанчето е задебелено и зад него прозира кръв, значи има предразположение към развитието на гноен отит. Тоест бактериите отиват навътре и причиняват гной в тъпанчето. В този случай се дават обезболяващи капки. И тъй като носът в това състояние също е труднопроходим (заразата се появявя в носоглътката), предписват се и капки за нос. В процеса на оздравяване от гноен отит могат да се правят и нагревки.
Острият отит продължава 3 седмици, докато грипният отит трае доста по-кратко. Много е важно да се проследи докрай развитието на заболяването, защото може да се появи бактериална инфекция. И ако бактериите достигнат до вътрешното ухо, засягат слуховия нерв и съществува опасност от частична загуба на слуха.
Затова в края на лечението се прави продухване и проверка на слуха – аудиограма.