Богатите на въглехидрати продукти са особено опасни за жените, предупреждават учени от Националния онкологичен институт в Италия. Те изяснили, че въглехидратите повишават риска от сърдечно-съдови заболявания именно при жените – при мъжете такъв ефект не бил потвърден.
По време на изследването били регистрирани повече от 15 хиляди мъже и 32 хиляди жени. Учените обаче следили не толкова количеството консумирани въглехидрати, но най-вече какъв е техният гликемичен индекс.
И изяснили, че сред представителките на нежния пол, употребяващи много виглехидрати с висок гликемичен индекс сърдечно-съдовите заболявания се срещат два пъти по-често, отколкото при тези, които ги избягвали.
Изследователите смятат, че за процеса на повишение на глюкозата в кръвта влияят хормоните – женският естроген го ускорява, а мъжкият андроген го забавя.
Според изследователите въглехидратите с висок гликемичен индекс спомагат за повишение на концентрацията на мастни киселини в кръвта и смъкват нивото на добрия холестерол, което се превръща в силен фактор на риска за развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Специалистите обаче подчертават, че негативното влияние върху сърдечно-съдовата система оказва честата употреба тъкмо на продукти с висок гликемичен индекс, а не въгрехидратите въобще.

 

Коментар

ikonomova_small_151493271.jpg
Проф. Красимира Икономова:

Гликемичният индекс сега е хит в ендокринологията и в диетологията. Преди се приемаше, че храните имат определени калории при изгарянето си в организма и диетите се нагласяваха към количеството калории – нискокалорийни или висококалорийни, като не се интересувахме дали тези калории са от въглехидрати, белтъчини или мазнини. Така ти можеше да си направиш калориите за ден от 5 бонбона или от 2 килограма ябълки и един килограм краставици, или пък от две пържоли. 
В последно време се установи, че различните храни, съдържащи въглехидрати, се разграждат по различен начин. При бързо разграждащите се храни количеството инсулин, отделяно от панкреаса, се покачва бързо и във висока степен, а количеството на кръвната захар се покачва рязко, често над допустимите й стойности след хранене. Това води до неблагоприятни промени в обмяната на веществата и до изтощаване възможностите на панкреаса в производство на инсулин. Следствие на което се нарушава въглехидратния толеранс и се развива диабет. 
Диетата е от особена важност най-вече за диабетиците. Те трябва да ограничават до минимум въглехидратите, защото в организма има абсолютна или относителна липса на инсулин, който основно влияе на въглехидратите
Храните с нисък гликемичен индекс се усвояват по-бавно от организма и не предизвикват такива резки скокове в нивото на кръвната захар. Затова и опасността от развитие на диабет е по-малка. Затова диетата на диабетиците трябва да се ориентира към храни с нисък гликемичен индекс.
Гликемичен индекс (ГИ) на чистата глюкоза (съответно на инсулина) се приема за 100, а всички останали храни получават стойности в зависимост от тази.
Храните с висок гликемичен индекс са със стойности от 70 нагоре. Средните стойности на ГИ са между 56 и 69, а тези под 55 се смятат за храни с нисък гликемичен индекс.
Ето и стойностите на някои от основните храни.

 

Храни с висок ГИ   
Моркови 71
Геврек 72
Диня 72
Мед 73
Кракери 74
Дънкин донат 75
Пържени картофи 76
Бишкоти 77
Картофено пюре 83
Солети 83
Корнфлейкс 84
Ризото 91
Бял хляб 95
Сушени фурми 103
   
Храни със среден ГИ  
Кафяв ориз 55
Компоти 55
Спагети, макарони 55
Попкорн 55
Бял ориз 56
Портокалов сок 57
Мед 58
Пица със сирене 60
Сладолед 61
Кока-кола 63
Червено цвекло 64
Макарони със сирене 54
Кускус 65
Захар 65
Ръжен хбляб 68
Пълнозърнест хляб 60
   
Храни с нисък ГИ  
Нискокалорично кисело мляко, подсладено 14
Фъстъци 14
Сливи 24
Грейпфрут 25
Овес 25
Праскови 28
Сухи кайсии 31