Това твърди маратонецът Карл Туми. И пояснява, че за да бъдат ефикасни тренировките, в серията упражнения трябва непременно да включите и бягане на заден ход. Привържениците на този начин на бягане твърдят, че той позволява да се намали степента на сътресение, което изпитват гръбначният стълб и ставите. Той гарантира също и по-активно изгаряне на калории (до 20% повече, отколкото при стандартното бягане). 
Самият Карл започнал да бяга на назен ход, когато се готвел за маратон. И забелязал, че подобен начин на бягане натоварва много по-малко колената му. В крайна сметка той пробягал маратона гърбом. Което според думите му помогнало не само да избегне травмите, но и подобрило чувството за равновесие, тренирало периферното му зрение и мускулите.
Този вид бягане в момента е много популярно в цяла Англия. А през август в Манчестър ще се проведат и първите състезания по бягане назад.
Припомняме, че лекарите обърнаха внимание на това бягане още през 70-те години, препоръчвайки го на спортистите с травми. Физиотерапевтите потвърждават, че бягянето с гръб напред понижава натоварването на ставите, затова може да го използвате и като рехабилитация при травми на колената и гърба.
А изследване на американски учени в Орегонския университет показало, че за да се получи адекватно натоварване и полза от тренировката, бягането с гърба напред трябва да става със скорост до 80% от скоростта на обикновеното бягане.
На свой ред експерти от южноафриканския университет в Стеленбош доказали, че „обратното бягане” подобрява състоянието на сърдечно-съдовата система.
Джеймс Бембър, организатор на състезанието по бяг назад пък твърди, че само една обиколка на стадиона с „обратно бягане” заменя шест кръга от обикновеното бягане. А 100 крачки, направени назад дават такива предимства, каквито и 1000 крачки напред.