Нямаме нищо общо с дълбоко вкореняваната у нас вяра за тюркско-алтайския ни произход. Това установиха български учени по медицинска генетика на Медицински университет в София, от Института по микробиология, Института по антропология и Националния археологически институт с музей при БАН в процеса на мащабен проект за проследяване на произхода на българите. Родните ни учени работиха съвместно с Флорентинския университет „Ренци“, чиято лаборатория изследва генетичния материал.

За да съставят генетичната карта, според която сме наследници на траките и прабългарите, генетиците се връщат пет хилядолетия назад. Те взели кости и зъби, намерени в тракийските некрополи. Генетичният материал от прабългарите датира от нашето летоброене (VIII-X в.). След сравняване на пробите от миналото с тези на 900 съвременни българи, полученият резултат лаконично гласи:

европейска популация, най-близка до унгарци, хървати, румънци и италианци.

Погледнем ли генетичната карта, ще видим, че траките са по-отдалечени от съвременните българи и от прабългарите, докато прабългарите и съвременните българи са много по-близо разположени, обяснява пред medicalnewsbg Десислава Нешева, генетик-специалист в Катедрата по медицинска генетика на МУ.

Това се обяснява с голямата времева разлика при изследваните проби – траките са обитавали хилядолетието преди Христа и в новата ера данните за тях стават все по-оскъдни. Но въпреки това се вижда, че те са близки до съвременните българи и до прабългарите, а интересното е, че от гърците са по-отдалечени, допълна Нешева.

Учените установили още,  че нямаме генетична връзка с тюркските и с алтайските популации. Нямаме генетична връзка и със съвременните турци, макар да се е смятало, че заради турското робство е имало смесване на генетичния материал. Дори прабългарите нямат генетична връзка с турците, както и с тюркско-алтайските популации, кагеторични са учените.

Не успяхме, за съжаление, да изследваме древни славяни, защото нямахме достъп до техен генетичен материал (прилагали са трупоизгаряне). Сравнявайки обаче съвременните славяни в световен мащаб, се вижда, че не сме близки с тях, допълва Нешева, цитирана от БНР.

На въпроса дали теорията, че основно сме славяни е плод на политическа конюнктура или е резултат от липсата на научни инструменти, Десислава Нешева отговаря, че може би и в двете насоки има някаква истина. Историята се пренаписва в зависимост от интересите, допълва тя. 

Генетиката в последните десетилетия много напредна – ние използвахме най-добрата методология и тя даде прекрасни резултати. Докато историята може да се манипулра и изопачава, генетиката като точна наука дава точна информация, подчерта Нешева.