Учениците от бедните провинции в Китай страдат много по-рядко от късогледство в сравнение с връстниците си от богатите местности, сочи изследване, резултатите от което са публикувани в списание Ophthalmology.

В някои области на Източна Азия късогледството е разпространено в невиждани мащаби - то е засегнало между 80 и 90 процента от населението. Затова правителството на Китай в сътрудничество с американски учени от Стандфордския университет провели мащабно изследване сред 20 хиляди учащи от четвърти и пети класове в две провинции – от средната класа и от най-бедната в Китай. Броят на участниците от всяка провинция било еднакъв. 

В най-богатата провинция късогледството се срещало при 23% от децата, а в най-бедната -  само при 12,7%. Рискът от развитие на късогледство при учениците в богатата провинция бил със 69% по-голям. Колкото по-високи оценки по математика получавали учениците, толкова вероятността да развият късогледство била по-голяма, като болестта засягала повече момичетата и по-малко момчетата, сочат резултатите от изследването.

Възможно е известна роля за разпространението на късогледството сред задоволените деца да играе по-честото използване на учебници. Учениците от бедните провинции възприемат урока основно чрез написаното на черната дъска, а не в учебниците, защото просто нямат пари за учебни пособия, е коментарът на учените.