Повече от 1 милиард тийнейджъри и млади хора могат да оглушеят или да имат увреден слух поради използването на слушалки в ушите, както и поради посещаването на места със силна музика. Резултатите от това международно проучване са публикувани в списание BMJ Global Health.
Експертите са проучили около 30 изследвания, в които са участвали общо над 19 хиляди души. Оказало се, че 24% от хората на възраст от 12 до 34 години слушат музика на лични устройства (мобилни телефони или MP3 плейъри) на „небезопасни“ нива на звука. Застрашени са и тези, които посещават шумни места за забавление (дискотеки, барове, клубове).
Всички тези фактори в младостта могат да доведат до повишен риск от загуба на слуха в зряла възраст и в напреднала възраст, отбелязват експертите. В световен мащаб авторите на изследването изчислили, че броят на младите хора, изложени на риск от загуба на слуха в резултат на излагане на небезопасни практики за слушане на музика в бъдеще, варира от 0,67 милиарда до 1,35 милиарда.
Повтарящите се или дори изолирани случаи на небезопасно слушане могат да доведат до физиологично увреждане на слуховата система, проявяващо се като временен или постоянен шум в ушите и/или промени в слуха, се казва в доклада.
Слушането на силна музика не е единствената заплаха за здравето на подрастващите. По-рано експерти от испанския Национален център за сърдечно-съдови изследвания открили, че младите хора на възраст от 12 до 16 години, които спят по-малко от седем часа на нощ, са със 70% по-склонни да страдат от затлъстяване. Експертите заключили още, че работата от седем до осем часа повишава риска от наддаване на тегло с 29%.
А редовното лишаване от сън, дори за кратко, води до промени в структурата на ДНК на имунните стволови клетки, които са отговорни за производството на левкоцити, установили американски учени. За да поддържат здравето си, възрастните се нуждаят от седем до осем часа сън на нощ, хората в напреднала възраст се нуждаят от седем до девет часа, а децата под 17 години се нуждаят от осем до десет часа почивка.