За заболявания на периферните артерии е характерна болката в състояние на покой, незарастващи язви и гангрена. Новозеландски учени от университета Отаго се съсредоточили върху критичната исхемия на крайниците – нарушение на кръвообращението в долните крайници, значително повишаващо риска от ампутация и смърт до 5 години. Основни фактори за риска на въпросното заболяване са диабетът, затлъстяването и възрастта, пише NDTV.
Специалистите провели изследване върху мишки с критическа исхемия на крайниците, като в продължение на две седмици въвеждали грелин – хормонът на глада, в поразените крайници на гризачите.
Учените забелязали, че хормонът помага за ръста на нови структурно и функционално нормални кръвоносни съдове, повишавал преживаемостта на клетките и предотвратявал фиброзата – уплътнението, на съединителната тъкан.
Специалистите изучили действието на грелина на молекулярно ниво в тъканите с нарушено кръвоснабдяване. Те открили, че хормонът на глада променя каскадите на низходящите сигнали. Това водило до ръст на нови кръвоносни съдове и помагало на клетките да преживяват.
Днес лекарства срещу критична исхемия на крайниците не съществуват. Съществуващите методи на лечение са ефективни едва при 50% от случаите. Вероятно откритието на учените ще доведе до разработка на нови средства, надяват се специалистите.