Израелски учени от университета в Тел Авив създадоха нов немедикаментозен способ за лечение на социална тревожност, което е толкова ефективно, колкото и традиционните лекарства. Резултатите от работата им са публикувани в American Journal of Psychiatry.

Клиничното проучване включва 105 възрастни със социално тревожно разстройство, които били разделени на три групи - едната група е лекувана с лекарството SSRI (селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина) Cipralex, втората група е лекувана с иновативната технология GC-MART, а третата групата била контролната.

Участниците от втората група са били подложени на терапия с музикални награди, в зависимост от способността за справяне с проявите на тревожност, в продължение на десет 30-минутни тренировки.

Този метод се основава на проследяване на очите, докато субектите трябва да гледат симулирана тълпа на екрана. Обикновено хората със социално тревожно разстройство са склонни да се фиксират върху намръщени или заплашителни изражения на лицето, бързо да ги подчертават и също така не могат да отместят поглед. Това означава, че такива пациенти често интерпретират тълпите или социалните ситуации като враждебни или негативни, обясняват учените.

В същото време хората без разстройство предпочитали да се фокусират върху положителни или неутрални лица в тълпата. Ако пациентите успявали да насочат вниманието си само към положителни лица, се включвала приятна музика, която предварително са избрали.

Постепенно, чрез обучение, изместеното внимание на пациентите се връщало към нормалното и симптомите на тревожност намалявали.

Приблизително 50 процента от участниците, подложени на GC-MART, отбелязали значително подобрение в състоянието си, което е в съответствие с нивото на ефективност при пациенти, приемащи Cipralex.