В определена възраст при мъжете могат да настъпят негативни изменения в поведението, настроението и метаболизма – така възниква състоянието, наречено андропауза, „мъжка менопауза”, „мъжка менопауза”.
Типичната възраст на андропаузата се счита за средна, от 40 до 50 години. Някои мъже на тази възраст могат да развият състояние, характеризиращо се с редица симптоми като депресия, промени в настроението, повишена раздразнителност, намаляване или загуба на сексуално желание, еректилна дисфункция, нарушения на съня, намалени умствени способности, креативност. Могат да се появят повишено изпотяване, често уриниране, болки в сърцето или костите, отслабване на мускулите, натрупване на мазнини по тялото, растеж на гърдите, загуба на предишна сила, бърза умора.
Всичко това са симптоми, които се проявяват като т.н. мъжка менопауза. Лекарите твърдят, че появата на андропауза е свързана с намаляване на тестостерона в тялото на мъжа, неговите индивидуални физиологични характеристики. Мъжкият полов хормон тестостерон е в пика си около 30-годишна възраст, след което нивото му естествено намалява средно с един процент годишно.
В допълнение, мъжете могат да изпитат хипогонадизъм, нарушение, свързано с намаляване на производството на хормони. Мъжете със затлъстяване или диабет тип 2 са особено податливи на това. За разлика от свързаното с възрастта намаляване на тестостерона, хипогонадизмът не е естествен процес, той се счита за патологичен процес.
Лекарите подчертават, че появата на мъжката менопауза до голяма степен се улеснява от начина на живот - по-специално от стреса и тревожността, изпитвани от възрастни мъже, които изпитват силен социален натиск поради това, което се очаква от тях (те трябва да издържат семейство, да имат жилище, да печелят добри пари, да правят кариера и др.). Причините за андропаузата могат да бъдат нездравословното хранене и неактивността, пиенето на твърде много алкохол, тютюнопушенето, наднорменото тегло.
Като лечение на това състояние на мъжете се предлага заместителна терапия с тестостерон, както и психотерапия.