Благодарение на нашата памет можем да изучаваме чужди езици, да вземаме изпити и да си спомняме за прекрасни мигове от миналото. За осигуряване на оптимална производителност на паметта, в главата ни трябва да си „сътрудничат” няколко различни когнитивни процеса. Информацията, чута най-напред, се опознава, а след това се съхранява и по-късно, когато поискаме, ние си я спомняме, пише списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
Всички тези различни процеси, формиращи паметта, се контролират от различни гени по пътя на различни молекулярни механизми, които досега в основата си са неизвестни – много от процесите не се поддават на непосредствено измерване и затова оставаха недостъпни за света на науката.
Швейцарски специалистите от психиатричната клиника и факултета по психология към университета в Базел първи успели да открият набор от гени, отговорни за различните специфични процеси, свързани с функционирането на паметта. В изследването им били използвани данни за 1700 възрастни. Благодарение на уникален изчислителен модел, учените успели да измерят процесите и да направят различни генетични анализи за отделните психични процеси, основани на различни набори на гени.
Резултатите показали, че в основата на специфичните процеси на паметта лежат различни генетични профили. Това може да помогне за по-добро разбиране на сложните процеси в човешката памет и да доведе до разработване на нови методи на лечение на различни нервни разстройства, смятат учените.