След години на изследване група генетици откриха ген, който шеговито нарекоха „ген на лакомията“. Оказа се, че той е ключов фактор, който контролира апетита и ситостта в мозъка, а неговата мутация може да доведе до неконтролирано желание за храна и преяждане.
Но сега, след като са идентифицирали гена, учените са озадачени какво да правят по-нататък. Някои предполагат генната терапия като потенциално решение, но други се тревожат за етичните последици от манипулирането на ДНК на хората с цел контролиране на техните хранителни навици.
Междувременно веригите за бързо хранене и компаниите за закуски потриват радостно ръце, представяйки си потенциалните печалби от продажбата на техните продукти на хора с ген лакомия. Винаги сме знаели, че не сме виновни, че хората не могат да устоят на нашите вкусни бургери и пържени картофи, казва един от ръководителите на веригата, пожелал анонимност. Сега имаме научните доказателства, които го подкрепят!
Публиката, от друга страна, е малко по-малко развълнувана от новината. Страхотно, сега са открили гена, който ме кара да изям цяла торба чипс наведнъж, промърморва един разочарован лакомник. Но за какво ми е? Все още не мога да устоя на изкушението!
Досега изглежда, че откриването на гена на лакомията повдига повече въпроси, отколкото отговори. Но едно е сигурно – учените и хранителните компании имат над какво да помислят.