Електромагнитното излъчване от мобилните телефони и електропроводи не вредят на човешкото здраве, твърдят учени от Манчестерския университет. Изследването на британските учени е публикувано в списание Journal of the Royal Society Interface, а резюме от него има и в The Telegraph.
Изследователите са се стремили да проверят хипотезата за това, че електромагнитните полета на мобилните устройства предизвикват безплодие и рак, а също така предразполагат децата към левкемии. Смята се, че тези полета поразяват жизнено важни белтъци в човешкия организъм и лекарите за всеки случай съветват да се въздържаме от продължителни разговори по мобилните телефони.
Манчестерските химици проучили въздействието на слабото магнитно поле (СМП) върху флавопротеините – белтъци, играещи важна роля в управляването на нервната система и възстановяване на ДНК. Оказало се, че излъчването не влияе на тяхното функциониране.
Флавопротеините прехвърлят електрони по дихателната верига на митохондриите и способстват за образуване на енергийните запаси в клетката. Счита се, че именно флавопротеините от дихателната верига са основната мишена за вредните ефекти на електромагнитното излъчване. Изследователите обаче не са установили никакви отклонения в работата на дихателните вериги. Биохимичният ефект на СМП клони към нулата, обяснява Алекс Джонс, един от екипа изследователи.
Разбира се, ще са необходими и допълнителни изследвания. Нашата работа обаче позволява с достатъчна определеност да твърдим, че електропроводите, мобилните телефони и подобните на тях устройства, не вредят на човека, коментира колегата му Найджъл Скрътън.
Друго изследване, проведено от Британската агенция за защита на здравето на населението - независима обществена организация, в чиито задължения влиза опазването на здравето на хората от инфекциозни заболявания, отрови и радиации, през 2010 година също не открило убедителни доказателства за вредното въздействие на мобилните и на базовите станции Wi-Fi върху човешкото здраве. Въпреки това още много организации призовават да продължат изследванията – поводът е, че за да се проявят дългосрочни ефекти, е минало твърде малко време.