Знаем колко е важна  физическата активност за здравето, но ползите ѝ за психичното здраве често се подценяват. А напразно - по време на тренировка се активира естествената система за възнаграждение и мозъкът просто се залива с хормони на удоволствието - допамин, серотонин и ендорфини. Всеки вид стрес обаче има свой собствен ефект върху мозъка. Как различните спортове се отразяват на психичното ни здраве?

Бягане

Ако трябва да се успокоите, ободрите, изчистите мислите си, за да вземете информирано решение, отидете да бягате. Джогингът увеличава кръвообращението в хипоталамо-хипофизно-надбъбречната ос, невроендокринната система, отговорна за оцеляването по време на стрес. В резултат на това настроението ви се повишава, възвръща се способността да мислите ясно и да реагирате адекватно на стресови ситуации.

Само 10 минути джогинг са достатъчни, за да се увеличи електрическата активност в областите на мозъка, които играят ключова роля в обработката на емоциите.

Проучване, публикувано през 2016 г. в Journal of Strength and Conditioning Research, показва, че интервалните тренировки, когато бързото бягане се заменя с бавно, подобряват изпълнителните функции на мозъка, тоест способността да се концентрирате, да не се разсейвате, да решения, а също така намаляват нервната възбуда.

Плуване

Когато сме в състояние на стрес или силна тревожност, започваме да дишаме бързо и повърхностно, което води до хипервентилация и дори може да доведе до паническа атака. Плуването обаче помага за регулиране на дишането и по този начин предотвратява подобни атаки.

Вдишванията и издишванията по време на плуване активират парасимпатиковата нервна система, която поддържа нормалното функциониране на тялото. Кръвоносните съдове се разширяват, сърдечната честота и кръвното налягане намаляват и тялото се отпуска. Ритмичното дишане стимулира и лимфната система, която премахва вредните за работата на мозъка токсини. Като се има предвид, че 70% от токсините се елиминират чрез дишане, плуването е чудесен начин да пречистите тялото си.

Самият процес на плуване и усещането за течаща вода около тялото помагат за облекчаване на стреса, успокояване, релаксация и облекчаване на натрупаното нервно напрежение.

Танцуване

Все повече специалисти казват, че танците са много полезни не само за тялото, но и за душата и съветват да замените фитнеса с дансинг.

Необходимостта от учене и запаметяване на нови движения по време на тренировка активира невронните връзки, подобрявайки мозъчната функция. Освен това танците помагат за създаване на нови запознанства и повишаване на самочувствието.

Проучване на турски учени доказва, че с помощта на танца можете да се борите с депресията без лекарства. След три месеца занимания в залата за танци, симптомите на това психично разстройство при 120 участници били значително намалени. Тези резултати се потвърждават и от други изследвания, според които танците не само лекуват депресия, ободряват, но и добавят енергия.

Отборни спортове

Футбол, баскетбол, волейбол, хокей и други спортове, при които трябва да действате като екип, се препоръчват за тези, които се чувстват самотни и изпитват униние във връзка с това. Освен това колективните спортове са особено полезни за психичното здраве на децата и юношите.

Например, проучване на повече от 11 000 американски деца на възраст от 9 до 13 години показва, че тези, които тренират с отбор, имат значително по-малко психични проблеми от другите, които не спортуват. В същото време децата, занимаващи се с отделни спортове, като тенис или гимнастика, имат повече психични разстройства, отколкото техните неспортуващи връстници.

Друго проучване, публикувано през 2019 г. в списанието Sports Science & Medicine, потвърждава, че самотните спортове са свързани с тревожност и депресия. 13% от възрастните спортисти, занимаващи се с гимнастика, се оплакват от подобни симптоми, докато при хокеистите този процент е само 7%. Други проучвания показват, че тийнейджърите, които играят отборни спортове, са по-малко склонни да имат суицидни мисли.

Чувство за другарство, приятелство, общуване, подкрепа от съотборниците, както и споделената отговорност за резултата - всичко това предпазва от стрес, самота и лошо настроение.

Йога

Ползите от йога за психичното здраве са добре известни. Терапевтичният ефект се постига чрез ритмични повтарящи се движения на тиха, релаксираща музика. Доказано е, че йога облекчава нервното напрежение и намалява нивото на „хормона на стреса“ кортизол в кръвта, което обикновено е повишено при депресия.

Както обясни психологът Смрити Джоши, за да изпитате пълните предимствата на йога, не е нужно да се насилвате да практикувате или да го правите до точката на изтощение - просто трябва да се отпуснете и да прекарате време в контакт с тялото си. Когато почувствайте, че се носите по течението, нервите ви ще се успокоят, тялото ви ще се отпусне, безпокойството ще отшуми, умората ще премине, а повишените нива на „хормона на любовта” окситоцин ще ви накарат да обичате себе си.