От 1983 до 2016 г. излагането на хората на градската топлина се е увеличило с 199 процента (2,1 милиарда човекодневи годишно). Средно по света това е 66 процента поради урбанизацията, а още 34 процента - поради изменението на климата. В 17 процента от градовете през последното десетилетие е имало цял месец с по-горещи дни, което води до допълнителни 4,7 смъртни случая на ден на 100 000 сред възрастното население. Това се съобщава в статия, публикувана в списанието Proceedings of the National Academy of Sciences.
Изменението на климата доведе до увеличаване на средната световна температура на въздуха с 1,09 градуса по Целзий в сравнение с пред-индустриалното ниво. В градовете наблюдаваното покачване на температурата е още по-силно - те се характеризират с такива метеорологични явления като градските топлинни острови и тропическите нощи. Повече от половината от световното население живее в градски райони, а горещите вълни представляват рискове за здравето и смъртността, както и намаляват производителността и забавят икономическия растеж.
Учени, ръководени от Cascade Tuholske от Калифорнийския университет в Санта Барбара са изследвали как изменението на климата и ръстът на градското население през последните десетилетия са повлияли на затоплянето в градовете. За да направят това, те използваи информация от Глобалната база данни за градските центрове на слоевете на населените места (GHS-UCDB) и Berkeley Earth, които регистрирали температури в 13115 града от 1983 до 2016 г. Влиянието на топлината върху тялото се влошава от високата влажност на въздуха, така че е взето предвид и с помощта на индекса WBGT. Когато се достигне прагът WBGTmax> 30 градуса по Целзий, смъртността сред уязвимите групи от населението се увеличава.
През последните 34 години излагането на градска топлина се е увеличило с 199 процента, или 2,1 милиарда човекодни на година. Основният принос за това има прирастът на населението - средно именно този фактор представлява 66 % от увеличаването на топлинното излагане в градовете. Останалите 34 процента се дължат на изменението на климата. Ситуацията в регионите обаче е много различна: докато в Северна Африка повече хора започнали да страдат от топлина в града заради урбанизацията, то в Латинска Америка и Карибите приносът на растежа на населението и изменението на климата към излагането на градска топлина е почти същото, тъй като растежът на градското население там е бавен.
Авторите отбелязват също, че 17 % от градовете (2252) всяка година добавят поне един екстремен ден на година - тоест, те добавят цял горещ месец за 34 години. В същото време горещите дни настъпват с 4,7 допълнителни смъртни случая на всеки 100 хиляди от населението сред хората над 64 години - това е особено опасно за населението на големите горещи градове като Калкута и Делхи в Индия.
Учените обръщат внимание и на възможната връзка между изключителните горещини и социалния конфликт, като посочват примера с горещините в Сирия през лятото на 2010 г. и продължителния военен конфликт, последвал няколко месеца по-късно. Въпреки че е трудно да се установи надеждна връзка между тези събития, авторите подчертават, че е важно да се вземат предвид рисковете от такива събития поради социалните и икономическите последици от опустошителните жеги.