Най-доброто възприемане на ситуациите става на гладен стомах, което може да доведе и до вземане на оптимални решения, установиха холандски учени.
Логично е си мислим че е най-добре да сме сити, когато се опитваме да вземем важни, променящи живота ни решения. Но новите изследвания показват обратното. „Горещ статус“ е терминът, използван за описване на високото ниво на емоции, предизвикани от глада, който реално може да подобри способността за вземане на дългосрочни решения.
Учените от Утрехтския университет провели три серии експерименти с група студенти, за да проверят помага ли гладът за правилно вземане на стратегически решения. Във всички експерименти студентите били разделени на две групи – сити и гладни. Вторите не се хранели в продължение на 10 часа преди експеримента, докато тези от първата група пристигали след обилна закуска.
В първите два експеримента като модел послужила игра на карти, която отразява комплексно вземане на решения в реалния живот. Гладните студенти успели по-добре да разгадаят структурата на дългосрочните възнаграждения за бърза печалба.
В третия експеримент участниците решавали редица задачи, които изисквали избор между известен брой пари в актуален момент или големи количества пари за в бъдеще. И отново „гладните“ студенти се справили по-добре.
Тези резултати показват, че гладуването през нощта гарантира най-добрите резултати при комплексно решаване на задачи. Резултатите са първото научно доказателство за това, че състоянието на глад подобрява процесите за вземане на решение, пише списание PLoS ONE.