Случвало ли ви се е, когато чуете любима музика, тялото ви само да напира да се понесе в ритъма й?  И защо душата ни тържествува, когато заиграем? Данс терапията (хореотерапия) разчита точно на това. Какви са тайните й на лечение ще научим от най-подходящият човек. Психоложката

Мадлен Алгафари – Танцуващата с ...душа!

Изтанцувай жената в себе си, изтанцувай детето в себе си, изтанцувай страха си, изтанцувай срама си! Изтанцувай си мислите, емоциите, сексуалността! Това са все задачи, които психоложката Мадлен Алгафари поставя на пациентите си по време на заниманията с данс терапия. 
Как го прави? Показа ни го сама по време на “Дансинг старс 2”.
Тя беше пиклата, секси мацката, мъжкото момиче, дивачката, магьосницата, прелъстителката... Превъплъщаването бе във всички тези женски лица, които носим в себе си и на които, ако не дадем израз, намират начин да се самоизявят, казва психоложката.
Защото данс терапията е освобождаване. А езикът на тялото не лъже, изразяването чрез танца е много по-катарзисно и от най-силното слово! Различните видове музика въздействат различно: успокояващо, мобилизиращо, разнежващо...и това ти помага да покажеш различните си лица.
Танцът е един от 

най-древните начини за пречистване. 
    
Нашите праотци общували чрез движенията на тялото още преди да се появи речта. Чрез танца те изразявали емоциите си: радост, тревога, надежда, разочарование, уплаха... 
Днешното афизично общуване ощетява човек и само в танца той си позволява контакт чрез тялото. И това го зарежда. Как?
Чувства, емоции, сексуалност, гняв – когато няма как да ги изразим, всичките психически задръжки водят до мускулен блокаж, обяснява Мадлен. Например когато човек е гневен, в тялото му стават цяла верига биохимични и физични реакции: скача киселинността на слюнката, жлезите с вътрешна секреция променят функциите си. Надбъбречната жлеза започва да произвежда кортизол - хормона на стреса. Нивото на адреналинът се повишава, кръвното скача, телесната температура се покачва. Настъпват контракции на дъвкателните и на тазовите мускули, което задвижва инструмента за агресия.
В такъв момент кучето ще реагира, като изрази открито агресията си и енергията ще се уталожи. А при човека, който задържа тази енергия, започва скърцане със зъби, схващане на врата, на дъвкателните мускули, енергичното потропване в такт (т.н. синдром на шевната машина)...
В този смисъл танцуването, стимулирайки мускулните групи, стимулира и душата. Защото 

през тялото има път към душата, 

както и обратно. Танцьорът е винаги в някаква емоционална експресия, а всяка изразена емоция е пункция за притиснатата душа.
Танцът е средство, което облекчава тази изразност!
Да не говорим за ендофиновата секреция – всяка една емоция я стимулира.
Отиваш уморен на тренировка и след половин час си тонизиран! Какво по-чудесно средство за подържане на духа! 
Освен това е забавно... Сега фитнесът ми е досаден с механично повтарящите се движения, които не минават през емоцията, признава Мадлен.
Танцът като изкуство е и за душата, и за тялото. С него можеш да твориш!
А всяка творческа душа се пречиства, защото забременява и ражда непрекъснато...
Музиката провокира и дава свободата да я интерпретираш както искаш ти, защото тялото е хореографът!
Движението в ритъм променя вибрациите на клетъчно ниво.
И все по-осезаемо започваш да усещаш как се възстановява умението да чувстваш тялото си!

Ужасно малко се докосваме! 

Това го твърди канадският психолог Жерард. И е прав, защото липсата на физически контакт лишава хората от енергиен обмен! А оттук идва и невротичността, което е трагично!
Физическият контакт е основна човешка потребност – едно бебе има нужда от две неща: да бъде гушкано и да го хранят!
Направление в денстерапията е контактната импровизация. Тя е творение на 2 или повече тела с изразните средства на танца. След нея човек се чувства облекчен и прероден, защото дава свобода на душата. Формулата е: пълна импровизация и индивидуална експресия за всеки. Тогава процесът на пречистване е равностоен на 
оргазъм и за тялото, и за душата!
Мадлен обича да разказва за една от любимите си пациентки, която се появила при нея доста дебеличка и с пълно недоверие в себе си. Започнали с танци. Които постепенно така я променили, че тя почувствала необходимост да се занимава с тях на друго ниво. Записала се в група за народни танци. Сега е напреднала толкова много, че ходи непрекъснато по турнета и вече е съвсем различен човек – уверен, енергичен, със самочувствие и с желание да твори и се реализира.
Разказва също с голям ентусиазъм и за младите танцьори-професионалисти, с които звездите си партнирали в “Дансинг старс 2”. Това са съвсем различни хора - зрели, уравновесени, устремени. Които нямат нищо общо с повечето тийнейджъри - вечно недоволни, неориентирани, депресирани, търсещи спасение пред екрана на компютъра или в пошлата музика, която ни се натрапва повсеместно. Защото не са усетили заразителното прераждащо въздействие на танца!   

Танготерапията 

е вид данс терапия, която се практикува в родината на тангото Аржентина и става все по-известна като средство за лекуване на едни от най-тежките заболявания.
Тангото помага за лечение на болестта Паркинсон. Това установили учени от Вашингтонския университет в САЩ, които провели изследване с участието на две групи болни, страдащи от Паркинсон. В първата болните танцували редовно танго, а във втората правили гимнастика. В резултат пациентите от първата група подобрили координацията на движенията си, а с това и самочувствието си! 
Танците помагат на страдащите от Алцхаймер – болестта с прогресиращо понижение на интелекта, установили учените. Той ги кара да тренират мозъка си, запомняйки всички движения.

Танцът помага още:

При рак на гърдата 

Жените се възстановяват по-бързо след операция от рак на млечната жлеза, ако обичайната терапия е съпроводена и с танци. Това открили американски учени, които установили, че мастектомията и лечението след това могат да причинят неподвижност на раменните стави. Жените, които танцуват след операция обаче съхраняват гъвкавостта и стимула си за живот.  
Отскоро такава терапия се прави и у нас в ИСУЛ.   

При сърдечно болни

Танцът под ритъма на валс е много по-полезен за сърцето, отколкото въртенето на педалите. Това доказали американски учени, които провели експеримент сред сърдечно болни. Едните от тях танцували, а другите карали колело. При валсуващите притокът на кислород в кръвта се увеличил с 18%, а при другите само с 16%. 

На костите 

Известно е, че физическото натоварване стяга мускулите, а те от своя страна укрепват костите, които след 40-годишна възраст започват да губят своята плътност.
Костите на децата, заниманащи се с танци са с 5% по-здрави от тези, които не спортуват. Това установили учени от университета в Лийдс.
Американските учени смятат, че танцът, с неговите непривични движения влияе много добре за укрепване на костите. 

На мозъка 

Редовното танцуване променя химията на мозъка, като се увеличава нивото на приятния серотонин и се намалява хормонът на шизофренията – допамин. Това установили корейски учени. 
Британските им колеги пък открили, че посещението на клуб за бални танци два пъти седмично намалява риска от слабоумие. При страдащите от Алцхаймер се възрвъщали спомените за времето, когато танцували под акомпанимента на любимите си мелодии от младостта. 

Подготвя за раждане 

Ориенталските танци с характерните движения на ханша и корема подготвят най-добре жената за раждане, смятат близкоизточните народи. Потвърдили го не кои да е, а финландските учени, според които тези своеобразни движения наистина подължат мускулите на тазовото дъно в тонус. Допълнителна полза има и от дишането, на което ни учат тези танци, защото то много подхожда на дихателните упражнения, изучаващи бъдещите родилки.
Осморките, изпълнявани с бедрата пък, могат да намалят предменструалните болки и риска от радикулит. 

Топи килограми

Танците изгарят средно около 400 калории на час – равностойно на плуването или карането на велосипед. С кой от всички ще го направите, зависи от вашият вкус и нагласа. Важно е само да знаете, че за 1 час танцуване 
Суингъг изгаряте 235 ккал
Валсът - 265 ккал
Кадрилът - 280 ккал
Балетът - 300 ккал
Кючекът - 380 ккал
Салсата – 420 ккал    
Данс аеробиката – 540 ккал
Но танците подобряват не само работата на сърцето и белите дробове, а укрепват мускулите на гърба, коремните мускули, ръцете, краката, помагат да се съхрани подвижността на ставите, правят ни по-стройни и грациозни. 
За танците не е нужна специална зала, подходяща е всяка равна площадка. Такова място може да стане верандата, поляната, ресторантът или холът в собствения ви дом. Затова ако сте вкъщи, сваляйте обувките и започвайте!