Според традиционната китайска медицина, възстановяването след боледуване от грип продължава минимум една година и има голяма възможност да се получат усложнения при неправилно и ненавременно лечение. На имунната система й е необходимо време и ресурс за възстановяване.

Две са основните грешки, които се допускат в този период.

Детето се изпраща в яслата/градината болно или с недоизлекувана инфекция и самите родители ходят на работа в такова състояние, което ги доразболява и усложнява лечението. Или след период на домашно лечение детето бързо се връща в детската градина/училището и така организмът лесно поддава при нова среща с вирусите.

Неправилното лечение или самолечение – с продължителна употреба на капки за нос или неоправданото ранно включване на антибиотици и антихистаминови препарати, прекаляването с използването на антипиретици при леко повишаване на температурата, заключват омагьосания кръг, в който попада така нареченото „често боледуващо дете”.

Какво да правим, когато се появи проблем с чести хреми и боледувания при децата?

Хремата е възпаление на носната лигавица, придружено с отделяне на секрети и запушване на носа, което нерядко обхваща и лигавицата на фаринкса и околоносните кухини. Много често начало на тези проблеми е пускането на детето в детско заведение и попадането му в колектив. В тази среда се разпространяват риновируси (по въздуха или при допир до кожата), като в хода на инфекцията върху възпалените лигавици попадат и други бактерии и се стига до усложнения.

Родителите обичайно водят детето на  лекар с оплаквания от обилна хрема, често придружена и с кашлица (поради стичащите се в гърлото секрети). Това състояние може да продължи със седмици или да се редуват епизоди на подобрение и влошаване. Според педиатрите, за децата до предучилищна възраст е нормално да прекарат от 8 до 12 респираторни инфекции годишно, а това практически означава всеки месец. Колкото и да са неприятни симптомите на простудните заболявания, те играят важна роля за изграждането на имунната система на детето. По този начин в контакт с причинителите на болести, тя се „тренира” по естествен начин, а не с помощта на ваксини. Най-често този процес завършва към 7-та година или с навлизането в пубертета.

Какво е най-добре да се прави при появата на първите симптоми?

Аз обичам да използвам и препоръчвам естествени, природни средства за лечение.

При поява на първи симптоми за настъпващо простудно заболяване (кихане, гъделичкане в носа и гърлото, начало на водниста, бистра хрема), започнете да давате Шуслерови соли №3 и 11, чай от шипки, липа и големи дози витамин С, Бахови капки, да правите компреси.

Гаргарата също е много добро средство – прилага се на всеки 2-3 часа със запарка от лайка, мащерка или салвия. Много полезна е и гаргарата с разтвор от половин чаена лъжичка хималайска сол в чаша хладка вода (прави се в продължение на няколко минути).

Медът и прополисът имат добро противомикробно и засилващо действие, но трябва да са качествени. Мед не се дава преди първата година на детето!

Витамините и минералите (витамин С, А и Е, цинк) засилват имунитета и имат детоксикиращо действие, с което подпомагат организма в борбата с инфекцията и облекчават неприятните симптоми.

Разбира се, най-добрата терапия и на този етап е добре подбраното хомеопатично лекарство, което пряко стимулира жизнената енергия и собствения защитен механизъм.

При засилване на секретите, както и при жилави, бели секрети – добавете Шуслерова сол №4 калиев хлорид. Ако се появи кашлица, добавете и чай от подбел.

При хронифициране на хремата и при жълтеникаво-зеленикави гнойни секрети включете и Шуслерова сол №6 калиев сулфат.

Ефектът на хомеопатичното лечение в острия период се подсилва от подходящите добавки, които най-често включват ехинацея, котешки нокът, прополис, витамини и микроелементи.

След овладяване на острата фаза е необходимо приемът на трите соли и другите подсилващи имуностимулиращи добавки да продължи още за 1-2 седмици. Това ще стабилизира организма и ще го предпази от скорошна нова инфекция.

При остра инфекция и поява на хрема променете режима на хранене!

Според натуропатията в този период детето трябва да се придържа към диета без животински белтъчини - прясно и кисело мляко, сирене, кашкавал, колбаси, месо. Ограничете също ориза, хляба и картофите. Всички те увеличават образуването на слуз. Изследванията показват, че посредством цялостна система от химически процеси захарта и полуфабрикатите отслабват имунната система.

Не насилвайте детето да се храни, ако няма апетит - организмът и така е претоварен да се бори! Но настоявайте да приема много течности (най-вече топли – чай с мед и лимон, топла вода, зеленчуков бульон) – те подпомагат втечняването на слузта и улесняват отделянето на секретите и токсините.

Трябва да се внимава за появата на симптоми като заглъхване и болка в ушите. Възможни са усложнения в уши, гърло, синуси, което означава задълбочаване на инфекцията и е необходима намесата на лекар!

Следете също за признаци за развиваща се бактериална инфекция: влошаване на общото състояние на детето, повишаване на температурата (или устойчиво поддържане на висока температура), болки и възпалено гърло.

Ако нещо ви притеснява, по-добре навреме се обърнете към специалист!

Осигурете на детето и на себе си достатъчно време да се излекува от инфекцията!

Възстановяването на организма след прекарано простудно заболяване е необходим етап, който не бива да се пропуска!

Организмът е достатъчно отслабен и податлив на нови инфекции. С прилагането масово на силни химически препарати вирусите и бактериите придобиват склонността да мутират и да стават резистентни към лечението.

По това време хомеопатията може да е от изключителна полза. Но е необходима намесата на квалифициран хомеопат и подбора на индивидуален препарат според състоянието.

Какво е важно да не пропускате, за се намали податливостта на детския организъм към инфекции:

Спорт, движение и престой на открито на чист въздух;

Правилно хранене;

Изключете захарта и полуфабрикатите;

Намалете млечните продукти. Съществува директна връзка между количеството на тези храни и здравето;

Храни като газираните напитки, бонбоните, бисквитите, подсладените млека, сладоледа и чипса, са най-вредни и трябва да бъдат избягван;

За подсилване на организма ежедневно е нужно да се консумират узрели плодове и зеленчуци – зеленчуците е добре да са задушени на пара;

Включете в менюто си пробиотиции и печени ябълки. Те влияят благотворно на здравето на червата, а имунитетът е пряко зависим от него;

Осигурете си достатъчно сън и почивка. Овладейте стреса. Психическото напрежение на родителите също се отразява върху детето.

Консултацията с хомеопат или специалист натуропат е най-добрият начин да се излезе от порочния кръг на антибиотиците!

Д-р Весела Попова, хомеопат, холистичен лекар